| |
| |
Klicka på bilderna!
|
|
Mat- och vinresa till Bordeaux - vecka 42 / 2012
En resa där vi besöker världens kanske viktigaste vindistrikt och besöker några av de högst klassade slotten. Denna resa har jag gjort under många år och det är tack vare unika kontakter som vi kommer in på dessa slott. Besöken varvas med många goda måltider, där ni får prova på traktens specialiteter i kombination med härliga Bordeauxviner.
Måndagen 15 oktober
Vi flyger på morgonen från respektive destination via Paris till Bordeaux. Vi åker direkt till Gravesdistriktet strax söder om staden Bordeaux. Vi börjar med en lättsam lunch ute på landet på en liten krog som heter Restaurant les Ailes. Här äter vi pilgrimsmusslor, lammkotletter samt ost och en slät kopp kaffe som avslutning.Vi besöker Domaine de Chevalier som är klassat som Grand Cru Classé för både sitt röda som vita torra vin. Källarmästaren Remí Edange tar emot oss och leder en rundvandring med efterföljande provning. På sena eftermiddagen åker vi in mot Bordeaux stad där vi bor centralt på Hotel Majestic***. På kvällen tar vi en promenad på ca.20 minuter till Bistro du Sommelier, där vi äter en tre-rätters meny med goda viner därtill. Vi börjar med anklever och därefter confiterat ankklår samt ostar efteråt.
Tisdagen 16 oktober
Vi lämnar hotellet 08.15 och åker norrut genom Medocdistriktet. Vi passerar de berömda slotten och börjar med en provning på Chateau Margaux. Slottet klassades som 1 Cru 1855 och har framförallt under de senaste 25 åren visat sin enorma storhet. Eftersom vi är nere mitt i skörden så tar man endast emot VIP-besökare någon timme på förmiddagen.
Därefter åker vi till det prestigefyllda slottet Mouton-Rothschild. Mouton har gjort sig känt för sina etiketter som sedan 1945 har designats av någon berömd konstnär.
Vi äter en trevlig lunch på Café Lavinal som ligger granne med slottet Lynch-Bages. Efter lunchen avslutar vi dagen med en provning på 2 Cru-slottet Chateau Pichon-Baron Ett slott som tillhör toppen igen efter att försäkringsbolaget AXA tog över slottet 1989. På kvällen äter vi en trevlig meny på Restaurang Belle Epoque.
Onsdagen 17 oktober
Vi åker från hotellet 08.30 och kör söderut till Sauternes, distriktet där man producerar några av världens bästa söta viner. Vi börjar med ett besök 10:00 på 1 Cru slottet Coutet som ligger i Barsac. Vidare till Chateau Suduiraut som ligger i Preignac. Slottet tillhör enligt min mening Top 5 av samtliga slott och senast hade man även lite äldre årgångar till försäljning. Vi äter en god lunch i Sauternes på Le Saprien. Efter lunchen åker vi tillbaka till Bordeaux och eftermiddagen och kvällen är fri. Jag har massor med förslag på trevliga krogar.
Torsdagen 18 oktober
08.30 åker vi med vår buss över till den högra stranden och distrikten Saint-Emilion och Pomerol. Först besöker vi Premier Grand Cru Classé slottet Figeac för en provning. Till skillnad från övriga slott så bjuder man på en något äldre årgång som visar prov på en viss mognad. Detta slott har en liten annorlunda druvsammansättning, där de båda cabernetdruvorna dominerar. Därefter besöker vi Chateau Petit-Village i Pomerol. Ett charmigt litet slott där man gör storstilade viner i liten skala. Lunchen intar vi i den charmiga staden St.-Emilion, där vi äter en tre-rätters på Le Tertre. På eftermiddagen återvänder vi till Bordeaux och eftermiddagen fri för egna äventyr. På kvällen äter vi en meny på Restaurang Fernand som ligger ett stenkast från vårt hotell.
Fredagen 19 oktober
Efter fyra dagars provande och besök på fina slott så åker vi 8 mil söderut mot kusten och Arcachon. Vi börjar med att klättra upp för Dune de Puyla som är de berömda sanddynorna på 125 meters höjd över havet. Här är det definitivt relaxad klädsel och kanske badkläder om någon vill göra mig sällskap i Atlantens sköna vatten. Efter denna naturupplevelse äter man lunch på egen hand inne i Arcachon som har ett bra utbud av skaldjursrestauranger där det är fokus på ostron för den som önskar. Vi återvänder till Bordeaux och kvällen är fri.
Lördagen 20 oktober
Vi lämnar hotellet på förmiddagen och flyger hem via Paris till respektive destination
Priset för resan är 18.000:- (Enkelrumstillägg 1.500:-)
Vilket inkluderar flyg, busstransfers på plats, 5 nätter på Hotel Majestic inkl. frukost. Samtliga angivna måltider med goda viner därtill. Alla provningar samt min vägledning på plats.
Läs mer om -->
Vin, mat och fotboll i Barcelona - 30 mars 2012 >>
Mat- och vinresa till Toscana - 27 augusti 2012 >>
Mat- och vinresa till Porto och Dourodalen - 10 september 2012 >>
Kanalbåtsresa med Poseidon till Alsace 22-29 September 2012 >> (pdf-fil)
Gastronomisk vinresa till Rioja och San Sebastian - 1 oktober 2012 >>
Mat- och vinresa till Bordeaux - 15 oktober 2012 >>
Mat- Vin- & kulturresa till Sydafrika - januari 2013 >>
Mat- Vin- & kulturresa till Argentina & Chile - januari 2013 >>
Star for life / Sydafrika - februari 2013 >> (pdf-fil)
|
|
| |
|
HÅKAN NILSSON ROSENVÄGEN 24 252 84 HELSINGBORG TEL +46 42 94705 FAX +46 42 94737 MOBIL 0707 511 588 E-POST >>
|
|